Naturalne jest dążenie każdego człowieka do szczęścia lecz nie każdy wie, że tym szczęściem jest świadomość tego kim jesteśmy. Przez te pięć zasad wzbogacisz swój rozwój osobisty i pozwoli mu nabrać całkiem innego kształtu. Zasady te mogą być one dla niektórych oczywiste ale jest to podstawa by dobrze zacząć swój rozwój duchowy.

Pięć duchowych zasad:

  1. Właśnie dziś nie złość się.

Zachowanie tej reguły chroni ciało emocjonalne przed powstawaniem blokad dla przepływu energii życia.Emocje takie, jak złość, gniew czy nienawiść, obniżają znacznie poziom energetyczny  i zakłócają naszą równowagę. Wpływają również destrukcyjnie na naszą psychikę. Złoszcząc się  potwierdzamy, że chcielibyśmy nad wszystkim panować i mieć nad wszystkim kontrolę. Tak naprawdę wszystko co wywołuje złość jest w nas więc nie szukaj powodów na zewnątrz i nie obwiniaj innych. Bo działa tu efekt lustra – w innych widzimy siebie. Gdy wzburzenie zapuka do Twoich drzwi, najlepiej jest zaakceptować te emocje. Zostań ich  obserwatorem i zastanów się skąd ta złość wypływa i czego dotyczy. Jeżeli nie będziemy się identyfikować ze złością to ona zmniejszy się i odpłynie bezpowrotnie. Te emocje szkodzą nam więc nie warto się do nich przywiązywać i skupiać na nich. Jednak trzeba się nauczyć pozytywnie nad nimi panować. Bo spiętrzenie emocjonalne powoduje dysharmonię wewnętrzną i choroby. Zanim zaczniesz na kogoś wrzeszczeć policz do 10, albo weź 10 głębokich oddechów. A najlepiej rozwiązuj swoje sprawy na bieżąco i bądź systematyczny. Na pewno pomogą w tym regularne sesje oddechowe i medytacje.

  1. Właśnie dziś nie martw się.

Zamartwianie się wywołuje lęk o przyszłość i blokuje przepływ energii. Każda sytuacja, która nam się przydarza nigdy nie jest przypadkowa i powinna zostać potraktowana, jako kolejne doświadczenie. A martwiąc się człowiek nie dostrzega, że wszystko w życiu tak naprawdę  ma swój sens i cel. Martwisz się o przeszłość, która już minęła, albo o przyszłość, która nie nadeszła i tak naprawdę jest iluzją. Martwiąc się nie przyśpieszysz biegu wydarzeń, ani nie zmienisz sytuacji z przeszłości. Blokujesz sam siebie i nie widzisz rozwiązania sytuacji, która jest dla Ciebie trudna.Smutek, który Ci towarzyszy nie pozwala racjonalnie spojrzeć na obecną sytuację.Odbierasz sam sobie energię, którą mógłbyś spożytkować na pozytywne działania poprawiające Twoje samopoczucie. Człowiek, który martwi się na zapas nie jest dobrze osadzony w teraźniejszości i nie potrafi żyć tu i teraz. Warto zatem wprowadzić  drugą zasadę do swojego życia, żeby odzyskać pogodę ducha i cieszyć się dniem dzisiejszym.

  1. Właśnie dziś bądź wdzięczny.

Wdzięczność to uczucie szczere, płynące prosto z serca Bycie wdzięcznym to akceptacja życia takim, jakie jest. Dziękując za to co już posiadasz, za dobra materialne i duchowe uświadamiasz sobie tak naprawdę, jak wiele zostało Ci dane. Ta świadomość pozwoli Ci nie skupiać swojej uwagi, na tym, że czegoś być może brakuje w Twoim życiu bo to odciąga Cię od szczęścia i bogactwa. Zasadę tę bardzo dobrze obrazują słowa N.D.Walscha Nie otrzymasz tego, o co prosisz i nie możesz mieć tego, czego pragniesz. Prośba jest stwierdzeniem braku i przyczyniasz się do tworzenia swojej rzeczywistości, w której otrzymujesz swoje „chcenie” czyli brak. A Twoja potrzeba nadal pozostaje niezrealizowana. Jeśli jesteś wdzięczny za to, czego jeszcze nie ma w Twoim życiu to Wszechświat zadba o to, żeby Twoje wyobrażenia stały się realne zaproszenie uczucia wdzięczności do naszego życia szybko zaprocentuje zmianą naszej rzeczywistości na lepsze. Warto wyrobić w sobie nawyk wdzięczności i cieszenia się z tego co mamy oraz z drobnych rzeczy, które spotykają nas na co dzień. Dziękuj codziennie za wszystko co otrzymałeś i za to czego pragniesz.

  1. Właśnie dziś pracuj wytrwale / uczciwie – nad sobą.

Człowiek przede wszystkim powinien uczyć się i doskonalić samego siebie. Pracować nad wewnętrzną świadomością, rozwijać swój umysł i żyć zgodnie z uniwersalnymi zasadami moralnymi.Pracować wytrwale to również wykonywać sumiennie swoje codzienne obowiązki. Niezależnie od tego, czy są nudne i monotonne powinniśmy wykonywać swoje zadania, aż zostaną spełnione. Ale nie tylko,  tak naprawdę trzeba pracować z miłością bo tylko taka praca ma głęboki sens, daje poczucie spełnienia i buduje wiarę w siebie.

  1. Właśnie dziś okazuj szacunek.

Szacunek należy okazywać wobec siebie, innych ludzi, wobec przyrody i wszystkiego co żyje. Jeżeli nie będziesz szanował samego siebie nie będziesz w stanie obdarzyć szacunkiem również innych. Okaż szacunek swoim rodzicom, bez nich nie byłoby Cię na tym świecie. Nauczycielom za ich wiedzę i cierpliwość podczas nauki, osobom starszym i każdej osobie, którą na co dzień spotykasz. Szanuj przyrodę, naszych braci mniejszych, którzy często są naszymi najlepszymi przyjaciółmi.Zasada jest prosta: szanujcie, a będziecie szanowani.